Publikace o holubech

Emanuel Pangrác - HOLUBI na pokraji 21. století

Čtyřdílný soubor "HOLUBI" vznikl jen a díky nezlomné touze filantropického holubáře, který si stanovil jediný cíl - pokud možno všechny své léty nabyté zkušenosti (a nejen své) písemně uchovat tak, aby z nich mohli čerpat další chovatelé, pokračovatelé, holubáři. Celý soubor osobně zpracoval v rukopise a následně se na něm podílel "rodinný" tým lidí, přičemž financován byl jen poslední článek - tiskárna.

Celkem soubor popisuje 641 druhů (či plemen) holubů, a to na více jak 1 200 stranách s 2 675 barevnými obrázky! Celé toto monumentální dílo bylo oceněno jak holubářskými specialisty (viz níže), tak byl např. podán návrh na uvedení v Guinessově knize rekordů. Oblibu mezi čtenáři si dílo získalo velmi rychle, a to z více důvodů. Tím první byl jazyk, jakým jsou knihy psány. Nejde o strojové encyklopedické popisování daného (tedy alespoň ne vždy), ale o často hovorové citace jednotlivých holubářů - chovatelů daného plemene. Dalším důvodem jsou koncové ceny pro zákazníka, které byly stanoveny co nejníže, a to prostým vydělením ceny celého nákladu počtem výtisků. Autor (autoři a celý realizační tým) pracoval nezištně, i to je jistě v dnešní době mimořádný počin.

Koncem roku 2020 byl opětovně vydán 2. díl, kompletní tetralogie je nyní dostupná pouze prostřednictvím e-shopu Českého svazu chovatelů (www.cschdz.eu)

 

 

Výkup kůží

ZO ČSCH Cítov, smluvní partner společnosti Tonak a.s., vykupuje od chovatelů králičí kůže. Ty musí být zcela suché, vypnuté, bez hlavy, předních nožiček a pírka, případně bez tukových pásů. Nesmí být znečištěny, napadeny parazity či plesnivé, chemicky ošetřené, zmražené. Nevykupují se kůže dlouhosrstých plemen králíků a nově je omezen výkup strakatých plemen králíků.

DBEJTE NA TO, ABY KŮŽE NEBYLY POŠKOZENY ŠKŮDCI. NAPADENÉ KŮŽE NEVY-KUPUJEME!

Aktuální výkupní cena je 110 Kč za 1 kilogram barevných kůží a 120 Kč za kilogram čistě bílých kůží. Chovateli je tedy dodávka kůží zvážena a peníze jsou ihned vyplaceny v hotovosti. V případě dodávky většího množství (nad 10 kg) je vhodné se předem objednat.

Výkupním místem je chovatelský areál, tedy 277 04 Cítov 421, výkup probíhá v pondělí a ve čtvrtek v čase 10:00 až 11:15. Aktuální informace podá př. Josef Jaroš, mobil 721 080 286, mail jaros12@seznam.cz.